Aký je cukor?


Všetci by si mali vyberať si jedlá, ktoré obsahujú málo tukov. Takisto jedlá s nízkym obsahom cukrov, kvôli ich kalorickosti. Pod cukrami rozumieme biely cukor, hnedý cukor, sirup, med, melasu. Sú vysokokalorické a málo výživné. Aby sme sa vyhli prijímaniu priveľa kalórií, je potrebné počas dňa pridávať max. 8 čajových lyžičiek cukru do potravy (aj káva, čaj,..) pri príjme 1.600 kalórií za deň, max. 12 čajových lyžičiek cukru pri príjme 2.200 kalórií za deň, alebo max. 18 čajových lyžičiek cukru pri príjme 2.800 kalórií za deň. Pridávaný cukor je v takej potrave ako sú sladkosti, limonády, džemy, pudingy, krémy a nesmieme zabúdať na cukorničku položenú na stole.
CUKOR - (sacharóza) Potravinový priemysel s diabolskou nápaditosťou a monumentálnou neznalosťou zákonov výživy vynašiel metódy ako získať z prírodných zdrojov cukor . Je to látka, ktorá neobsahuje nijaké dôležité živiny. Naviac tým, že tlmí centrum hladu spôsobuje v organizme nedostatok živín, v dôsledku ktorého vznikajú zdravotné problémy ako je chudokrvnosť, menštruačná nepravidelnosť, stavy úzkosti, premnoženie kvasiniek atď. Cukor znižuje schopnosť tela bojovať s chorobami. Jednorázová dávka cukru zníži schopnosť bielych krviniek pohlcovať baktérie až na 5 hodín. Nadmerná konzumácia sacharózy - rafinovaného, repného cukru zvyšuje riziko vzniku obezity, zubného kazu a iných ochorení. Biely cukor sa rýchle vstrebáva do krvi a rýchle zvyšuje hladinu krvného cukru. Po 60- 90 min. dochádza k poklesu cukru v krvi pod normu a môžeme pociťovať nepríjemné príznaky ako je slabosť, únava. Nepríjemné je pociťovať tieto príznaky najmä v čase vyučovania, keď sa naviac cukor podpisuje pod problémy so sústredením sa. Vtedy opäť vzniká túžba po cukre a bludný kruh sa uzatvára. Konzumácia cukru núti podžalúdkovú žľazu (pankreas) vyprodukovať väčšiu dávku inzulínu. Keď sa takéto inzulty často opakujú, je logické, že pankreas sa vyčerpáva. Konzumácia bieleho cukru môže byť jedným z rizikových faktorov, ktorý podporuje vznik diabetu (cukrovky). Odborníci neodporúčajú po 18,00 hodine príjem sladkostí. Potlačia sa tým úlohy somatotropného (rastového a regeneračného) hormónu. Častejšia konzumácia sladkostí narušuje výživu veľmi citlivého vyvíjajúceho sa mozgu . Málokto si uvedomuje, že v sladkostiach sa naviac nachádzajú skryté tuky (čokoláda, plnené oblátky) ako aj potravinové prídavky (farbivá, aromatizujúce látky atď.)
V skutočnosti človek rafinovaný cukor ( sacharózu) vôbec nepotrebuje, veľmi ľahko sa bez neho zaobíde a nebude ho nijako postrádať. Najlepším zdrojom krvného cukru glukózy (zdroj energie pre činnosť všetkých buniek) je zložený cukor - škrob, z ktorého sa glukóza enzymaticky postupne uvoľňuje. Preto škrob slúži dlho ako zdroj energie. Dobrým zdrojom škrobu a ďalších osožných látok sú najmä obilniny, strukoviny a zemiaky. Ak tieto potraviny budeme v dostatočnej miere pravidelne konzumovať, najlepšie sa vyhneme konzumácii sladkostí. Ak máme chuť na sladké jedlo, doprajme si ovocie či už čerstvé alebo sušené. Chutné sú aj orechy. Prirodzené potraviny dodávajú okrem prospešných cukrov aj potrebné vitamíny, minerálne látky a vlákninu. Zo sladkých pečív uprednostňujeme doma zhotovené sladké výrobky . Tieto neobsahujú stužené tuky, arómy, farbivá , ktoré sa nachádzajú v sladkých výrobkoch potravinového priemyslu - dobošky, plnené oblátky (napr. Opavia, tatranky atď), čokolády. Cukru sa dá vyhnúť tak, že nekupujeme balené výrobky.
Od vytvoreného návyku na sladkosti v detstve sa veľmi ťažko odnaúča. Jednou z možností, ako znížiť chuť na sladké, je poriadne raňajkovať, obedovať, večerať.